7 důvodů, proč poslouchat podcasty (a nečumět na seriály)

Poslouchat podcasty je lepší než koukat na seriály – KOUD.czV květnu 2018 jsem díky výbornému „podcasterovi“ (jestli to takhle můžu říct) Danu Tržilovi objevil trakař. Teda – objevil jsem, co jsou to podcasty a v čem mi to může pomáhat. A chtěl bych tuhle inspiraci poslat dál. V každé kapitole vám proto představím důvod, proč jsou podcasty skvělá věc. A taky vám v každé kapitole představím jeden kvalitní podcast, abyste se do toho mohli rovnou pustit.

Pokud teď vůbec netušíte, o čem je sakra řeč, základy o podcastech najdete v tomhle článku na blogu Pražského barcampu.

1) Máte volné ruce a oči – ušetříte čas

Na článek nebo video se musíte dívat – takže nemůžete dělat nic moc dalšího. Navíc není moderní věnovat delší dobu plnou pozornost jednomu tématu. Máme potřebu neustále těkat a házet sebou od jednoho podnětu k druhému. Podcasty jsou většinou jen zvuková stopa, takže nás v tom zas tolik neomezují. Zatímco článek/video dlouhé 45 minut asi nikoho nenaláká, podcast na 45 minut si poslechnete rádi.

Začít s něčím chce odvahu. Takže jako první inspiraci vám nabídnu podcast „Příběhy odvahy“ od Juraje Sutorise. V době, kdy je celospolečenskou módou spíše „držet hubu a krok“, je to příjemné osvěžení. Zatímco většina národa kyne v pohovkách u StarDance, vy můžete vyrazit třeba na brusle a inspirovat se k hrdinství.

2) Motivace a inspirace v nekonečném (proti)proudu

Když jsem začal podcasty poslouchat, nejvíc mě překvapilo, jak mě jejich obsah motivuje a inspiruje. Jako bych se probudil ze zimního spánku – pořád jsem potřeboval mít u sebe tužku nebo mobil, abych mohl hned zapisovat různé nápady a myšlenky.

Podcast Proti proudu, dávka inspirace – KOUD.czqJeden z prvních podcastů, které pro mě byly hodně motivační i inspirativní, byl podcast „Proti proudu“ od Dana Tržila. Nabízí zhruba 45 minutové rozhovory s významnými osobnostmi ze světa businessu, marketingu, sportu, médií a dalších oblastí. Spojuje je právě fakt, že ve svém životě jdou více či méně proti proudu davu. Tato vlastnost se většinou podílí na tom, proč ve svém oboru uspěli.

3) Podcast = víc než jen seriál

Koukání na seriály je něco jako droga. Každý máme pár oblíbených, které si občas potřebujeme šlehnout jako pravidelnou dávku prokrastinace. Zjistil jsem, že některé podcasty na mě působí podobně jako koukání na seriály. Taky to má hodně dílů. Taky jsou v tom sranda, emoce, nebo obojí.

Na mě takhle zabírá podcast s názvem „Médiář“ (možná znáte stejnojmenný web). Je to taková 15-20 minutová satyrická smršť na téma „co je nového ve světě médií“. Je to inteligentní rýpavý humor se spoustou odkazů, občas na hranici srozumitelnosti. A zároveň nový úhel pohledu na to, jak funguje mediální svět a česká mediální scéna. Pokud bych měl ukončit tuhle kapitolu v jejich stylu, musel bych říct, že to je „víc než jen podcast“, protože přesně tyhle nesmyslné marketingové hlášky je baví a rádi odhalují jejich absurditu.

4) Kvalitní a hluboký obsah

Protože se podcasty dají poslouchat při jiné činnosti, nevadí, že jsou delší. Což je skvělá příležitost nabídnout obsah, který má myšlenku a hloubku. (To samozřejmě není pro každého – ale pak není problém najít si podcasty kratší a povrchnější.) Hodinový rozhovor se zajímavým hostem na DVTV by se mohl zdát neúměrně dlouhý. Poslechnout si stejný rozhovor jako podcast a přitom třeba posekat trávu na zahradě? Super!

Deep talks – podcast Petra Ludwiga – KOUD.czVynikajícím podcastem tohoto typu jsou „Deep talks“ Petra Ludwiga. Teda pokud vám nevadí občasné srkání, jak u toho vždycky s hostem popíjejí zelený japonský čaj typu gyokuro a konstatují, že zvyšuje jejich kognitivní schopnosti. Opravdu do hloubky na velmi zajímavá a komplexní témata si Petr popovídal (a tím vám tyhle díly doporučuji) např. s investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou, youtuberem Kovym, s Danem Landou nebo zakladatelem iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikulášem Minářem.

Pokud byste chtěli hluboké rozhovory na konkrétní téma, zkuste podcast Demarketing od Pavla Šímy.

5) Podcasty máte všude s sebou (i offline)

Rádi cestujete? Potěším vás hned dvojnásob. Radost č. 1: podcasty si snadno a rychle stáhnete do mobilu. Pokud vyrážíte někam, kde jsou všude ty internety, dá se samozřejmě i streamovat.

Radost č. 2: Ano, uhodli jste, Travel bible má svůj podcast. Takže po cestě na dovolenou si můžete do uší (klidně i do více párů uší současně) poslat třeba rozhovor na téma „Jak ochutnat na cestách nejlepší jídlo“ nebo „Cestovatelské faily a co s nimi“. Až dorazíte do hotelu a vytlučete ze stevarda heslo na wifi, stáhne se vám další várka, kterou si dáte na pláži.

6) Podcastů je velký výběr – pro každého něco

Podcastů je na výběr velké množství: zdravý životní styl, vaření, cestování, vzdělávání, sport, publicistika, zpravodajství, věda a technika, humor, hudba, dějiny… cokoliv.

#janicnechci - Jan Laibl - podcast - KOUD.cz

Mně asi nejlépe sedl podcast „Na vlně podnikání“ od Dana Tržila. Zajímaví hosté mluví o tom, jak začínali s podnikáním a jak podnikají dnes, co všechno se jim cestou nepovedlo a jak nakonec uspěli. Dokonce jsem měl tu čest si v rámci tohoto podcastu s Danem popovídat osobně, takže pokud vás zajímá společensky prospěšné podnikání, je to díl 20.

Skvěle se mi také osvědčil podcast Honzy Laibla „Já nic nechci“ (napsal i knížku stejného názvu). Je to výborný podcast pro obchodníky, prodejce a podobné profese. Kromě spousty know-how dostanete také velkou dávku motivace. Podcast #janicnechci můžete sledovat i na youtube.

7) Podcasty doženete zameškané vzdělání

Když jsem chodil na gymnázium, měl jsem poněkud radikální názory (prostě jsem byl pubertální blbeček) a navíc jsem si nesedl s učitelem dějepisu. Vyneslo mi to i jednu pětku na vysvědčení (jenom v pololetí, zas takovej rebel jsem nebyl). Nelituju toho, líbí se mi moje minulé chyby a to, co se z nich dnes můžu naučit. Ale ten dějepis, ten mi sakra chybí!

Podcasty jsou skvělý formát pro vzdělávání. Taky proto existuje tolik vzdělávacích podcastů. Začal jsem právě s tím dějepisem a plánuju si poslechnout podcasty Českého rozhlasu „Zaostřeno na moderní dějiny“, či „Historie plus“. Uvidíme, kam se posunu dál.


Jak začít poslouchat podcasty: tipy a triky

Jsem hodně spokojený s appkou Podcast Addict (android), pomáhá mi zejména tím, že mi umožňuje:

Appka na poslech podcastů: Podcast Addict – KOUD.cz

  • Vyhledávat všechny možné podcasty, mimo jiné podle zvolených jazyků, témat, atd.
  • Když přidám nový podcast, appka mi automaticky stáhne pět epizod (nastavíte si podle svého). Když epizodu doposlechnu, hned se stáhne další a ta poslechnutá se smaže.
  • Podcast Addict umožňuje nastavit mnoho věcí odlišně pro jednotlivé podcasty.
  • Stahování epizod mám omezeno pouze na wifi. Pokud někde lítám, neplýtvá mi to data.
  • Můžu měnit rychlost přehrávání. Můžu si zpomalit hosta, který drmolí, nebo zrychlit lenochoda. (Ideální rychlost poslechu podcastu s prof. Milanem Hejným nebo se mnou je 1,5. Kazmu nebo Kovyho si dejte tak 1,2 max. U Ludwiga záleží na tom, kolik toho gyokura vypije.)
  • Můžu si namíchat libovolný playlist a pak už jen nasávám vědomosti, myšlenky, motivaci…
  • Podcast Addict mi dá vědět, když někdo vydá novou epizodu podcastu.

Pokud nechcete do telefonu další appku, nevadí, podcasty můžete samozřejmě poslouchat i z webu. Některé pořady také existují současně ve dvou formách – jako podcast a jako youtube kanál (třeba Deep talks).


Začali jste poslouchat podcasty? Objevili jste něco, o čem jsem ještě nepsal? Nebo si myslíte, že bych měl článek rozšířit? Pište mi do komentářů, za vaše reakce budu moc rád. Kdybych jednou založil vlastní podcast, což se klidně může stát, vaše komentáře mi pomůžou udělat ho pro vás co nejlépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..