Jak spojit první pomoc s teambuildingem?

Dá se výuka první pomoci „spojit s teambuildingem“? Podle mě je to hloupost. Celé to funguje jinak. Výuka první pomoc JE TEAMBUILDING per se – sama o sobě. Není to ale nudnej teambuilding, sedět někde na přednášce a pak mačkat gumovej hrudník? Ano, jenže takhle výuka první pomoci nemá vypadat a jedná se o selhání lektora nebo objednatele. Nejčastěji obou.

Výuka první pomoci má určité zásady, pokud má fungovat. Aby opravdu pomohla člověku zachovat se správně třeba u dopravní nehody. Když jsou tyto zásady splněny, kurz začíná fungovat – a pak začíná fungovat i ten teambuilding.

No teď k těm zásadám. Shrnu vám je v šesti bodech:

1) Zážitková pedagogika

Zážitková pedagogika je nástroj, který nám pomáhá osvojit si ryze praktické dovednosti, na které přednáška nestačí. Třeba zvládání vlastního stresu nebo komunikaci pod tlakem. A to tak, aby to lidi bavilo a posouvalo vpřed. Něco si k tomu najděte nebo přečtěte. A nebo lépe – jeďte na nějaký kurz, třeba od PŠL. Kurz první pomoci musí být postaven na principech zážitkové pedagogiky. Objednatel to musí vyžadovat a lektor to musí doručit. Jinak – smůla. Vaše peníze a čas letí oknem.

2) Modelové situace s první pomocí

První pomoc se bez modelovek nenaučíte. Musí být realistické, s kvalitním maskováním poranění, v reálných kulisách (třeba v autě na parkovišti, na wc, apod.). Tady už je vám to asi jasný – to je hodně teambuilding! Ano, jenže…

3) Zpětná vazba po zážitku

Kvalitní kurz (nejen první pomoci) poznáte podle práce se zážitkem účastníka. Po zážitku musí následovat zpětná vazba. Formální nástroj, je k němu spousta knih, základní kámen zážitkové pedagogiky. Řeší se tam: jaké to pro mě bylo, jak se teď cítím, zda potřebuji ošetřit např. nějaké emoční zranění, jak bych chtěl*a postupovat příště a tak dále. Je to nutnost nejen kvůli bezpečnosti účastníků, ale také kvůli tomu, aby byl zážitek správně zpracován a využit naplno ve prospěch růstu účastníka.

4) Čas na výuku zážitkem

Taková práce potřebuje čas. Kurz má svou dramaturgii a ta má svá (nejen bezpečnostní) pravidla. Dostat účastníka na takovou úroveň aby pro něj bylo bezpečné a přínosné vypustit ho do modelové situace, zabere čas. Třeba scéna s manželskou rvačkou v bytě, do které se zapletlo dítě – uf. Může se na tom naučit hodně, ale né když mu to ráno hodíte na hlavu hned jak vstoupí do dveří. To pak nebude učení, ale jen čirý děs. Pro kurz první pomoci nemá smysl kratší doba než 6 hodin. Prostě to tak je.

5) Lektoři první pomoci zážitkem

Ano, množné číslo. Lektoři na kurzu první pomoci musí být minimálně dva. Jen si to představte. Jeden lektor a 15 účastníků. Skvělá modelová situace. Až na to, že jeden z účastníků se při ní psychicky složí, udělá si emoční zranění, protože to na něj prostě bylo příliš silné. (To je normální, může se to stát každému z nás.) Lektor teď musí zároveň pečovat o skupinu, aby kurz pokračoval a aby doručil, co zákazník zaplatil. A také má zodpovědnost za účastníka v krizi, který potřebuje z modelovky odejít. Má se lektor rozdvojit? Ne. Má s sebou mít kolegu, který umí základy první psychické pomoci.

6) Budget na kurz první pomoci

Kurz první pomoci nestojí pár tisícovek. To z principu nejde. Jedná se o minimálně 2 profíky, kteří se vám věnují minimálně 6 hodin, musí přijet, odjet, mít nějaký materiál, speciální učební pomůcky, musí se vzdělávat a tak dále. Nejlepší je nakupovat kurzy první pomoci jako „extrémně levný a intenzivní teambuilding“.

Tak. A teď do mě.

PS: Taky jsou věci, které u kurzu první pomoci není třeba řešit.

Za prvé, hadry. Není úplně směroplatné, co má ten lektor na sobě. A pokud se snaží oblékat např. jako záchranář, berte to spíš jako známku rizika. Všiml jsem si, že reflexní záchranářské kalhoty mají většinou spíš dohnat autoritu, kterou se nedaří vystavět pomocí dobrého lektorského řemesla.

A za druhé, tituly. Neřešte, jestli je to doktor nebo sestřička, případně záchranář. Je to fuk. Záleží na tom, jaké má lektorské dovednosti a jak umí první pomoc. My v PrPom umíme udělat vynikajícího lektora klidně třeba z baristy nebo geologa.

PPS: S výběrem kurzu první pomoci vám pomůže třeba tento článek od PrPom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..