Muž, který sázel stromy

Je to taková hodně krátká novelka o pánovi, který každý den zasadil sto žaludů. A dělal to pár desítek let. Ano, to je hodně žaludů. A když z nich 70 % zajde, 30 % vyraší a 10 % doroste v dospělé stromy, zjistíte, že ten člověk vykonal něco nepředstavitelně obrovského. Obrovsky krásného. A to je jen špička ledovce. V knížce se dočtete, jaký dopad měly činy tohoto člověka na lidi a prostředí, ve kterém se pohyboval.

Ten úžasný příběh se dočkal i filmového zpracování. Nejde o hraný film. Jedná se o čtení knihy, které je doprovázeno velmi působivými animacemi. Je to nádherně zdařilé. Pokud chcete porozumět dalšímu textu, prosím věnujte tomu videu 30 minut. Díky.

Pro mě má ten krátký příběh velký smysl a mnoho významů. Často bych mohl pochybovat, proč jsem si například pro svoje podnikání vybral tak trnitou a složitou cestu. Proč mám potřebu dělat vše tak poctivě, čestně a kvalitně, když jsou mnohem snadnější cesty, jak si v mém oboru vydělat prachy. Vlastně, protože ten příběh hovoří o tom, jakou zanechává člověk svým životem stopu, je to pro mě vlastně příběh o smyslu života. Sázet dobré věci na dobrých místech.

Sázím zážitky

Rozjel jsem výuku první pomoci zážitkem. Zážitková pedagogika je trochu jako sázení žaludů. Vezmu zážitek, pečlivě vybraný, tak nejlépe, jak to dovedu, a zasadím jej do nějaké situace a do nějakého člověka. A činím to s vírou, že z toho vyroste něco dobrého. Plodem takové sazeničky může být třeba to, že ten člověk zastaví u nehody, místo aby ze strachu ujel, a nezapomene si vzít rukavice.

Sázím pohyby

Když dělám aikidó, mám pocit, že je to podobně dlouhá cesta. Každý pohyb, opakovaně vykonaný, pokaždé trochu cizelovaný, upravený, broušený… je zasazený do mého těla. A postupně z nich klíčí dosud nepoznané schopnosti. Po třech letech umím létat vzduchem hlavou dolů, nic si při tom nezlomím a ještě si to užívám. A ta změna postupně prorůstá i dál. Skrze aikidó se dívám jinak i na lidi a věci kolem sebe. A také na sebe sama.

Sázím čas

Čas je velká vzácnost. Podle toho, jak jej zasadíte, něco vám časem vyroste. A vlastně je to taková trochu sázka do loterie. Jak zpívají Limp Bizkit: „Life is a lesson. You learn it, when you’re through.“ Asi to nebude úplná náhoda, že má slovo sázet právě těch několik významů. I když si totiž vyberete ty naprosto nejlepší žaludy, stejně to nikdy v životě nebude sázka na jistotu 🙂

Muž který sázel stromy - koud.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..