Habitica: Gamifikace na vlastní kůži — osobní rozvoj hrou

Habitica: gamifikace osobního růstu - Ondřej Koudela - avatarGamifikace. Buzzword pro moderní firmy, pro moderní lektory, pro lidi, kteří si rádi hrají a zajímají se o osobnostní rozvoj. O co vlastně jde? Pomohli mi to pochopit lidé z úžasné agentury Mise HERo. A díky jejich doporučení jsem kouzlo gamifikace objevil v aplikaci Habitica.

Snad každý z nás má nějaký seznam úkolů, které se týkají osobního života. Občas si někam potřebujete napsat, že si chcete zajít k zubaři, dát auto do servisu, navštívit tetičku na druhém konci republiky, nebo zavolat babičce. Navíc, mnoho lidí se snaží přimět se dělat určité činnosti pravidelně. A ne vždy je snadné se k tomu dostatečně namotivovat. Znáte to: každý víkend uběhnu aspoň 10km. Dvakrát týdně do posilky. Budu každý večer meditovat. Naučím se ráno pořádně snídat. A tak dále.

Existují různé systémy (a je jich fakt hodně), jak účelně pracovat s osobní produktivitou. Možná jste zkoušeli třeba knížku Konec prokrastinace, nebo Zen to done (Zen a hotovo). Nebo jste měli v mobilu Todoist? Nebo snad Remember the milk? Já zkusil některé z nich a fungovalo to. Více méně.

Kdykoliv můžete, hrajte si! Gamifikace má moc.

My Češi jsme po celém světě známí mimo jiné tím, jak hravý jsme národ. Zážitkové pedagogice se asi nikde na světě nedaří tak dobře, jako u nás. Jsme asi jediný národ, který má tak kompletní bibliografii her, jakou napsal Miloš Zapletal. Hra může mnoho věcí usnadnit a přidat do nich nebývale silnou motivaci, kterou byste v sobě jinak hledali jen stěží. Stačí se jen o něco vsadit s kamarády. Už to je hra a už to vás donutí konat nevídané činy.

Habitica: osobní produktivita hrou

habitica - denní úkoly - koud.czV takzvané „zemi Habitica“ se pohybuji od února 2017. Využívám jí jako úkolníček, schránku na nápady, pomáhá mi v sebekoučování, motivuje mě k růstu. A například mi pomáhá nezapomínat, že na některé úkoly je dobré sklouznout do hluboké práce.

Ze začátku mi to připadalo trochu jako „tamagoči“. V Habitice máte svou postavičku, avatar, o který se staráte. Jak? Sami si nadefinujete úkoly, zvyky a pravidelné denní činnosti, které chcete dodržovat a plnit. Malý příklad na obrázku vpravo.

Vaše postavička má nějaké ty životy a skoro žádné zlaťáky. Vždy když něco splníte, odškrtnete, uděláte — zlaťáky se sypou. Když naopak neděláte to, co jste si sami předsevzali, postavička chátrá, ztrácí životy.

Za zlaťáky — vydřené poctivou prací v reálném životě — si pak můžete nakupovat oblečení, zbraně, při plnění úkolů také nalézáte různé další herní prvky. To se vám pak třeba povede vychovat si vlka a osedlat si jej — jak to vidíte na mém avataru. Jenže to není všechno…

Skupinová motivace — další rozměr země Habitica

habitica - boss - gamifikace pomocí skupiny - koud.cz

Je snadné říct si „dneska cvičit nebudu“, když jste doma sami. Rozkoukáte dobrej film, nebo otevřete knížku, ponoříte se do děje a je po výčitkách. Jak snadné je to ale udělat před několika lidmi? To už je větší motivace, že?

Habiticu dnes používá přes dva miliony lidí po celém světě. Každý jinak, samozřejmě. Někomu pomáhá gamifikovat domácí práce, jiní se s její pomocí zase koučují, nebo se motivují v podnikání. A sdružují se do skupin — cechů. V těch se s nimi můžete potkávat a diskutovat. Objevil jsem linuxový cech, cech podnikatelů, cech českých a slovenských uživatelů… a vy jistě najdete mnohé, které budou zajímat vás.

A taky s nimi můžete zakládat malé družiny — skupinky, které společně mohou vstupovat do boje s nějakým „bossem“ (náhled na obrázku vedle). Jedná se o příběh, kterým prochází celá družina společně, plněním úkolů zasazují rány nepříteli a jejich neplněním zase od něj rány dostávají. Všichni současně (tzn. když já něco nesplním, bere to pak životy všem).

Zvu vás do země habitica — pojďte se rozvíjet hrou!

Jediné, co mi v Habitice chybí, jsou lidé, které bych znal osobně. Už několika přátelům jsem vyprávěl o tom, jak je to úžasná pomůcka a jak mi pomáhá. A jak mě to baví. Bavilo by mě složit kolem sebe partu lidí, které by lákalo vzájemné motivování a podpora při osobním růstu. Pak by nám Habitica pomáhala jako vynikající nástroj.

Jdete do toho? Dejte vědět!

Nejlepší bude, když mi napíšete zprávu, klidně rovnou na Habitice. Samozřejmě vám ten nástroj pomůžu objevit a ovládnout. Ale možná mě ani nebudete potřebovat. Celá Habitica je podrobně zdokumentovaná na Wikipedii. A sem tam už se některé kousky překládají do češtiny.

Tak se na vás těším!

PS: To není všechno. Gamifikace pro každého jinak.

Gamifikace využívá mnoho dalších principů a Habitica je uchopuje všechny. Ty, které vám budou vyhovovat, tam najdete a budete si je užívat. Ty, které pro vás zajímavé nejsou — ty si najde zase někdo jiný 🙂 Sbírání odznáčků a hodností? Samozřejmě. Sbírání hraček s různými funkcemi a účinky? Je to tam. Zdobení avatara možnými i nemožnými ozdůbkami? Jasně. A tak dále…

PPS: Moje ID v Habitice je @koud

2 thoughts on “Habitica: Gamifikace na vlastní kůži — osobní rozvoj hrou

 1. Ahoj lidičky!
  Hledáme nové aktivní členy do naší party.
  Specializujeme se hlavně na questy které kupuji za gemy a z nichž jsou jako odměna za splnění různá speciální „Pet eggs“ a „Hatching potions“.
  Budeme moc rádi když se k nám přidáte!
  Stačí zde napsat nový komentář jehož obsahem bude váš USERNAME a já Vás rád pozvu do naší party!
  Děkuji a mějte se krásně 🖤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..